22 Ağustos 2020

Ortak Çalışma Alanlarında Çalışma Adabı

Motive halde mutlu ve mesut çalışırken başkalarının da motivasyonunu düşünmeliyiz!

Ortak ofislerde çalışırken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Masaya yerleşim anında kulaklık ve sandalye kullanımı
 • Sessiz bir mouse kullanımının önemi
 • Çalışma esnasında kulaklıkla müzik dinlemenin usulü
 • Bulaşıcı ve öksürük yaratan hastalık olduğunda ortak ofis alanı kullanımı
 • Ofis alanında telefon kullanımı
 • Ofis alanında ortak internetin kullanımı

Verimli çalışmanın anahtarları

Masaya Yerleşim Aşaması

 • Kulaklıkla müzik dinlemenin keyfini hepimiz biliyoruz. Lakin ortak alanda masaya otururken kulaklığı bir süre çıkarmak gayet yerinde olur. Çünkü kulaklıkla etrafı ve yaptığınız hareketlerin sesini duymadığınız durumda eşyaları bam/güm masaya koyarken ve sandalyeyi gırççççç diye çekerken çevrede çalışanlar neye uğradıklarını şaşırabilirler.

 • Bu yüzden ortak çalışma ofisindeki masanıza oturmadan önce bir süreliğine kulaklığınızı çıkarıp sandalyenizi de çekerken sürterek değil kaldırarak hareket ederseniz hiç kimse durup dururken rahatsız olmaz.
Businesswoman in office

Çalışırken Kulaklık Kullanımı

 • Kulaklıkla müzik dinleme durumu özellikle bilgisayar başında üretici ve yaratıcı işler yapan hemen hemen herkes için vazgeçilmez duruma geldi. Lakin ses düzeyinin yüksek olarak ayarlanması sonucu kulaklıklardan dışarı yansıyan müzik sesleri çevrede çalışanları rahatsız edebilir.

 • Kulaklıktan gelen seslerin ne kadar dışarı yansıdığını anlamak için bir süreliğine kulaklığı masaya koyup size ne kadar ses geldiğini analiz edebilirsiniz.

 • Denemenizde müzik sesleri sanki bir konseri uzaktan da olsa dinler gibi size ulaşıyorsa sesin düzeyini düşürmeniz, çevrede çalışanları rahatsız etmenizin önüne geçecektir.
Listening to music

Sessiz Bir Mouse Kullanımının Önemi

 • İlk etapta akla gelmese de ortak çalışma alanlarında sessiz bir mouse kullanımı hayli önemli bir konu. Peki ” Sessiz Mouse “derken ne demek istiyoruz? Basitçe tıklama sesinin düzeyinden bahsediyoruz. Mouse cihazına tıkladığınızda bazen sessizliği inleten bir tiz ses çıkabiliyor.

 • Bu nedenle çok uygun fiyatlara bulunabilen ve normal mouse cihazlarına göre daha sessiz olan ürünleri temin edebilirsiniz. Böylece tıklama esnasında sizin ve çevrede çalışanların dikkatleri daha az dağılmış olur.

 • Kulaklıkla çalışanlar için bu çok büyük bir problem olmasa da herkesin kulaklıkla çalışmadığını da düşünmek gerekir.
Hand holding using mouse clicking

Bulaşıcı Hastalık Geçirirken Ofis Kullanımını Düşünmek

 • Özellikle freelancer ya da bu tarzda çalışanların işlerinin hiç bitmediğini biliyoruz. Bir müşteri talebinin diğerini kovaladığı iş yaşamında “Şu işi de yapmalıyım !” , ” Bunu da bitirmeliyim ! “ diyerek çalışmaya ara vermek düşünülmüyor bile. Hatta hastalık durumlarında dahi çalışmaya devam etmek istenebiliyor. Lakin bu durumda düşünülmesi gereken bazı önemli noktalar mevcut.

 • Birinci önemli nokta; siz hastayken dinlenmeyi erteledikçe iyileşme süreci de aynı şekilde ertelenmiş olacaktır. Halbuki bir kaç günlük bir dinlenme ile belki çok uzun sürecek bir hastalığı çok kısa sürede atlatmanız mümkün olacaktır.

 • Diğer bir önemli nokta ise; kendinizi kötü hissetmeye başladığınız bir hastalık arefesinde ortak çalışma alanlarını kullanmanız halinde çevrenizdeki insanlara da mikrop bulaştırarak onların da hastalanmasına vesile olmak istemezsiniz herhalde. Esasında hastalığınızın hangi aşaması olursa olsun işi garantiye almak için kendinizi gerçekten kötü hissetiğinizde çalışmayı evden yapmayı düşünmenizi tavsiye ederiz.
Sick Businesswoman at Work

Ortak Çalışma Alanında Telefon Kullanımı

 • Sadece özel hayatımızın değil iş hayatımızın da merkezinde yer alan cep telefonlarının ortak çalışma alanlarında kullanımı hem kendi çalışma performansınız açısından hem de çevrenizdeki insanların çalışmaları açısından önem arz ediyor. Öyle ki kullanımlarınızda bazı konulara dikkat etmeniz herkesin faydasına olacaktır.

 • Çalışmaya başlamadan önce cep telefonlarınızı sessize alarak sadece ekrana ileti çıkmasını sağlayabilirsiniz. Cep telefonlarını sessize alıp sadece titreşimde bıraktığınız durumda cihazı masada tutuyorsanız arama ve bildirim geldiğinde ortaya çıkan titreşimler diğer insanları rahatsız edebilir. Bu yüzden tam bir sessizlik modu en mantıklı çözüm olacaktır.

 • Ayrıca aramaları çalıştığınız masada karşılamanız durumunda bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Etraftakiler rahatsız olmasın diye kısık sesle konuşursanız karşı taraftaki kişi sizi anlamakta zorluk çekebilir. İletişim noktasında bu durum size önünüzdeki süreçte sorunlar yaşatabilir. Eğer karşıdaki iyi duysun diye normal ya da biraz üstünde seviyede konuşursanız bu sefer çevrenizdekilerin dikkati dağılabilecektir. Dolayısı ile en iyi çözüm aramaları çalışma alanı dışında karşılamaktır.
Office Worker Speaking by Phone

Ortak Çalışma Alanında Internet Kullanımı

 • Ortak çalışma alanlarında genelde çeşitli markaların ücretsiz internet servisi kullanıma açılmaktadır. Bu servisler bazen çeşitli ortak alanlara hizmet veren firmalara ait olurken bazen de çalışma alanını işletenlerin verdiği servisler olarak karşımıza çıkıyor.

 • Hangi servis olursa olsun bu yapılar ortak çalışma alanında çalışan herkese açık olduğu için yoğun bir veri trafiğini üstlenmek durumunda kalıyor. Bu durumda tüm kullanıcıların bunun bilincinde olarak internet kullanımlarında bazı noktalara dikkat etmeleri herkesin düzgün bir internet servisi kullanmalarına imkan sağlayacaktır.

 • Bu ortak interneti kullanırken mümkünse video izlemenin tercih edilmemesi yerinde olur. Zorunlu olarak bir video izlenecekse, mümkün olduğunda düşük çözünürlükte ( Örneğin 360p kullanılabilir. Hem veri trafiği düşük olur, hem de ortalama bir izleme performansı sağlanır ) izlenmelidir.
  Eğer daha önceden belli videolar izlenecekse daha önce evde akşamdan bilgisayara indirilebilir. Ortak çalışma alanında bu videoları internetten izlemek yerine bilgisayardan izleyerek internetin herkes için daha rahat kullanılmasına katkıda bulunmuş olursunuz.
Mature beautiful woman using laptop while wearing eyeglasses and resting chin on hand

Blogda gezinmeye devam...

Tüm Blog Yazıları

image

En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Onbeş Ücretsiz Stok FotoğrafLisanslı İmaj Sitesi Web tasarım projeleriniz, e-ticaret sistemleriniz ve blog yazılarınız için ücretsiz lisanslı olarak temin edebileceğiniz siteleri derledik. StockSnap.io 100 farklı kategoride, ücretsiz ve ticari kullanım…
image

Jivochat Web Tabanlı Canlı Yazışma Programı

Canlı yazışma, destek, arama Jivochat Web Tabanlı Canlı Yazışma Programı Türkçe canlı destek sistemi JivoChat, e-ticaret sitelerinde dönüşüm ve satışları artırmada çok iddialı “Sitenize gelen ziyaretçileri, mutlu müşterilere dönüştürün!” sloganı…
image

Zoom Uzaktan Bağlantı Programı

Video konferans, destek Zoom uzaktan bağlantı programının özellikleri nelerdir? Zoom programı, Teamviewer tarzı uzaktan bağlantı – destek programıdır.Ayrıca Webinar düzenlemek için de kullanılabilir.Karşıdaki bilgisayar uzaktan yönetilebilirUzaktan bağlantı esnasında sunum gerçekleştirme.…
image

Ortak Çalışma Alanlarında Çalışma Adabı

Motive halde mutlu ve mesut çalışırken başkalarının da motivasyonunu düşünmeliyiz! Ortak ofislerde çalışırken nelere dikkat etmeliyiz? Masaya yerleşim anında kulaklık ve sandalye kullanımı Sessiz bir mouse kullanımının önemi Çalışma esnasında…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir